Fall OCCAC Academic All-Conference Honorees Announced

OCCAC logo - general release
OCCAC logo - general release

By Kyle Kuhlman/OCCAC Sports Information

SPRINGFIELD, Ohio – All final grades are in from the Fall semester and a ton of STUDENT-athletes from across the Ohio Community College Athletic Conference have earned Academic All-Conference honors. To qualify, a student-athlete must achieve a 3.30 GPA or higher while completing at least 12 credit hours.

 A complete list of the OCCAC Academic All-Conference honorees for Fall 2017 are listed below. Hometowns listed are in Ohio unless otherwise noted.

 *INDICATES A 4.0 GPA

BASEBALL
Clark State Community College
Caden Binkley (Springfield), Vincente Castro (Bayamon, P.R.), Austin Goffe (Springfield), Ethan Hardin (Springboro), Curtis Kimmerly (Huber Heights), Thomas Henry (Riverside), Dominic Kuzujanakis (Enon), Colin Minner (London), Mason Weimer (London)

Cuyahoga Community College
Dylan Brister (Grafton), Ashton Budzinski (Medina), Lucas DiLuca (St. Thomas, Ontario), *JACOB HOVANEC (Brunswick), *Landon Hunt (Commerce, Mich.), Jarrett Redding (Hamler), Garett Robberts (Utica), Tate Skipton (Westerville), Doug Smith (Grove City), Barrett Weber (Bainbridge), Andrai Wright (Clearview)

Eastern Gateway Community College
Colton Esposito (New Castle, Pa.), Hayden Kristophel (Wampum, Pa.), Doug Painter (Warren)

Edison State Community College
Gustavo Bonilla (Juncos, P.R.), Jacob Clements (Loveland), *ANDREW COLLINS (Huber Heights), Cameron Davis (Cincinnati), Cooper Denney (Kettering), Evan Ford (Tipp City), Jackson Hobbs (Sidney), Tanner Keyes (Louisville, Ky.), Dustin Parsons (Cincinnati), Ryan Profitt (Fairborn), Dylan Welch (Vandalia), Jacob Whisman (Centerville)

Lakeland Community College
Matt Didonato (Ashtabula), Kyle Espineli (Willoughby Hills), Andrew Gorby (New Waterford), *ALEC GUY (Painsville), Edward Mora (Eastlake), Alex Newsome (Ashtabula), Jack Shepherd (Lithopolis)

Mercyhurst North East
Louis Juston (Allentown, Pa.) Pad O’Shaugnessey (Poland), Aaron Pawlak (Berkshire), Casey Radka (Batavia, N.Y.), Ryan Rapp (Waterford, Pa.), Kyle Shingledecker (Grove City,Pa.)

Sinclair Community College
Malave Bettinger (Coldwater), Aaron Harlamert (Coldwater), *ALEX JACOBS (Huntsville), Cameron Madden (Cincinnati), Michael McDonough (Columbiana), Chaney Morgan (Kettering), Jacob Oakes (Waynesville), Caleb Peterson (Urbana), Eddie Pursinger (Cincinnati), Glen Richardson (North Canton), Jacob Webb (Fairborn), Tyler Zaluski (Chagrin Falls), *JOSH WILSON (Cedarville), Tyler Reprogle (Huntsville)

WOMEN’S BASKETBALL
Clark State Community College
*MADISON EVANS (Columbus), Hayley Melton (Cedarville)

Columbus State Community College
Jariah Bell (Columbus)

Edison State Community College
Jessie Crowell (Covington), Hollan Frey (Loramie), Lauren Monnin (Versailles), Marin Reis (Centerville), Clair Schmitmeyer (Versailles), Shania Taylor (St. Mary’s), Kayla Tullis (Urbana), Michelle Westerbeck (Minster)

Hocking College
Shianne Nameth (Cadiz), Annie Rhodes (Oakwood)

Lakeland Community College
Ziona Williams (Bedford)

Lorain County Community College
Rose Carter (Lorain), Sarah Kyser (Traverse City, Mich.), Hannah Oehlstrom (Avon Lake), Gloria Souter (Huron)

Owens Community College
Melinda Amador (Leipsic), *OLIVIA FROST (North Baltimore), *DAICHELE HATCHER (Akron)

Sinclair Community College
Amanda Schroeder (Dayton)

MEN’S BASKETBALL
Clark State Community College
Marco Garcia (Seguin, Texas), Richard Isaiah Williams (Dayton)

Cuyahoga Community College
James Anderson (Roswell, Ga.), Anthony Bittala (Cleveland), Wade Lowman (Philadelphia, Pa.)

Edison State Community College
Zachary Haeseker (Germantown), Zach Ledbetter (Vandalia), Caleb Maggard (Marion, Ind.), Hayden Russell (Carey), Nick Thompson (Tipp City)

Hocking College
Baylin Gideon (Deer Park, Texas)

Lakeland Community College
Soloman Hall (Atlanta, Ga.), Micah Hill (Baton Rouge, La.), Ben Sternberg (Beachwood)

Lorain County Community College
Mike Rell (Parma)

Owens Community College
Julian Egbo (Toledo)

Sinclair Community College
Nicoloy Bailey (Old Harbour, Jamaica), Alec Holtrey (Springboro)

SOFTBALL
Clark State Community College
Courtney Davis (London), Carley Jones (Cedarville), *CLEMENTINE MESA (Springfield), Danielle Hower (Springfield)

Cuyahoga Community College
Kaitlyn Boykin (Painesville), Erin Carpenter (Livonia, Mich.), Kayla Gardner (Sullivan), Emma Macias (Painesville), Cailee Rendlesham (Bainbridge)

Edison State Community College
Cydney Adams (Union City), Brooke Borgerding (St. Henry), Rayna Brownlee (Piqua), Holly Frey (Fort Laramie), Emma Miller (Wapakoneta), Alexis Ontrop (St. Henry), Kaytlyn Riffell (Sidney), Alexis Romine (Enon), *STEPHANIE SCHOLL (Union City), Hailey Wallace (Indian Lake)

Lakeland Community College
Justin Barnes (Lakemore), Kallista Hribar (Sturtevant), Delaney Leichtman (Thompson), Cameron Malkamaki (Painesville), Jamie Matso (Sandusky), Elizabeth Montgomery (Madison), Selena Rodriguez (Barberton), *SAMANTHA SZORADI (Eastlake), Abigail Takacs (Orwell), Nicole Watts (Austintown), Cassidy Yarnell (Bowling Green)

Sinclair Community College
Cierra Chastain (Beavercreek), Kylie Fine (Dayton), Mackenzie Irons (Union, Ky.) Jazzlyn Petry (Greenville) McKenzie Sharritts (Arcanum) Brianna West (Kettering), *TAYLOR WHITE (Centerville)

WOMEN’S VOLLEYBALL
Clark State Community College
Mary Mayo (Mechanicsburg), Kaitlyn Schloss (Jamestown)

Columbus State Community College
Leah Conway (Groveport), *HALEY LITMAN (Grove City), Allyse Rutter (Fostoria)

Cuyahoga Community College
Payton Ciolek (Cuyahoga Heights), Lilly Hoffman (Streetsboro), Valerie McFarland (Brunswick), Taylor Moga (Parma)

Edison State Community College
Miranda Hickey (Jackson Center), Erin Metz (Jackson Center), Vanessa Winner (Jackson Center)

Hocking College
Kiaja Hartley (Columbus), Makala Myers (Osgood, Ind.)

Lakeland Community College
Allison Lister (Geneva), Cary Morin (Newbury), Brittney O’Hara (Mentor), Morgan Smart (Perry)

Lorain County Community College
*LEXI PAYTON (Kendall, N.Y.), Shannon Minney (Amherst), Gloria Souter (Huron), Mary Williams (Sheffield), McKenzie Zauner (North Olmsted)

Owens Community College
Allison Angstmann (St. Mary’s), *ERIKA ANGSTMANN (St. Mary’s), Michaela Eisenhauer (Bellevue), *DEVON HEITKAMP (New Bremen), Summer Sweeting (North Fairfield), Cassidy Wlodarz (Oregon)

Sinclair Community College
Carly Barhorst (Minster), Kaitlin Dunn (Fairborn), Baylee Pursifull (New Carlisle)


ARCHERY
Hocking College
Emily Baker (Hiram), Kayla Berringer (Ludington, Mich.), *DYLAN BREIDENBACH (Republic), Margie Burkhammer (Marysville), Tristen Cahall (Ripley), Austin Calk (Tipp City), Christina Dormire (Wilimington), Justin Hecker (Genoa), Jason Kinney (The Plains), Alexandria Lewis (Dublin), Cole Luburgh (Zanesville), Rebekah Matthews (Dellroy), Hunter Remy (Blacklick), Allison Weber (Strongsville), Hunter White (Newark), Craig Wolfe (Logan), Alexis Zachow (Litchfield, Mich.)

WOMEN’S CROSS COUNTRY
Cuyahoga Community College
Taylor Badamo (North Royalton), *ALLYSA FALLON (Strongsville), *CAROLINA LAPISH (Newburgh Heights), *SONNIE SAUVINSKY (Rootstown), Shelbie Sporcich (Ashtabula)

Lorain County Community College
Claire Bickley (Avon), Emily Biltz (Sheffield Lake), Heather Wigton (Amherst) *GABRIELLE POST (Avon Lake)

MEN’S CROSS COUNTRY
Columbus State Community College
Aaron Kennelly (Circleville)

Lorain County Community College
Jacob Kelley (Amherst), *PHILLIP MIRANDA (LaGrange), *MICAH SWARTZ (Lakewood)

FOOTBALL
Hocking College
Thomas Baker (Swanton), Steve Dalumo (Romulus, Mich.), Khari Golden (Canal Winchester), Brady Johnson (Elkhart, Ind.), Elijah Jones (Columbus), Marcellous King (Lorain), Myles Lane (Rocky Mount, N.C.), Kharee Lockley (Baldwin, La.), Tyson Miles (Columbus), Jordan Nickerson (Detrott, Mich.), *LEE PRICE (Cleveland), Redghi Remy (Columbus), Michael Standley (Columbus)

WOMEN’S SOCCER
Cincinnati State Technical and Community College
Claire Smaka (Middletown), *BRITTANY GREUBEL (Leo, Ind.), *KERI SIEBERT (Lawrenceburg, Ind.), Kelsea Joseph (Middletown), Aleaha Yarletts (Monroe), Tori Essen (Cincinnati)

MEN’S SOCCER
Cincinnati State Technical and Community College
Kyle Brown (Reading), *JOE MULDOON (Cincinnati)

Cuyahoga Community College
Rushoy Brown (Kingston, Jamaica), Alex Wright (Calvary Hill Arima, Trinidad)

Lakeland Community College
*BRENDON MULLEN (Mentor)